FAQ, czyli co musisz wiedzieć o usługach graficznych

Dlaczego grafik freelancer?

1. Jestem elastyczna, aktywna, zawsze w ruchu, potrafię działać szybko i efektywnie. Dzięki temu jestem skuteczna.

2. Oddaję tylko dobre, przemyślane projekty, wyselekcjonowane spośród wszystkich, które stworzę. W moim świecie nie ma miejsca na fuszerkę.

3. Wiem, jakie trendy panują w świecie projektowania graficznego. Poszukuję niestandardowych rozwiązań kreacyjnych, łączę techniki, szukam inspiracji w wielu źródłach.

4. Moje projekty są spójne, przede wszystkim dlatego, że pracuję nad nimi po bezpośrednim kontakcie z klientem – proces komunikacji przebiega bez zakłóceń, które powstają często w większym zespole, gdzie grafik nie ma możliwości skontaktowania się z klientem .

Co to jest Księga Znaku?

Księga Znaku to opis budowy logo z przykładami, jak należy znak stosować, by zawsze był prawidłowo użyty. Zasad w niej zawartych powinno się bezwzględnie przestrzegać dla dobra i jednorodnego wizerunku firmy. Karty księgi zawierają opis budowy logo, kolorystykę, pole ochronne wokół logo, wersje mono- i achromatyczne, zestaw znaków firmowego kroju pisma /font/ oraz zalecane odmiany i wielkości, przykłady prawidłowej i nieprawidłowej formy logo.

Czy muszę mieć Księgę Znaku?

Nie ma obowiązku posiadania Księgi Znaku, jednak jej stosowanie bardzo ułatwia życie. W oparciu o nią stosuje się znak w sposób konsekwentny i prawidłowy. Pozwala zachować spójność marki.

Czym się różni logo od logotypu?

Logotyp to nazwa firmy, napisana określonym krojem pisma, natomiast logo – nazwa plus sygnet. Polecam lekturę artykułu na ten temat – Logo? Logotyp? Sygnet?

Są oferty wykonania logo za 100 złotych. Dlaczego mam płacić więcej?

To prawda, w internecie jest mnóstwo ofert wykonania stron i logo nawet od 10zł. Jednak strona internetowa czy logo za 100zł jest porównywalna do podróbek perfum znanych marek z ruskiego bazaru. Owszem, podróbki również „pachną”, ale nie można nazwać ich DOBRYMI perfumami. Pytanie brzmi: na ile cenisz swoją firmę? Profesjonalni projektanci znają najnowsze trendy i nie oferują plagiatów, bo projektowanie graficzne uważają za sztukę.

Jak długo muszę czekać na wstępne projekty?

Z reguły od 5 do 10 dni w zależności od typu projektu. Szczegółowe informacje otrzymasz po wypełnieniu formularza, który przesyłam przed rozpoczęciem prac.

Jakie informacje muszę przygotować, by zlecić projekt logo?

Prześlę szczegółowy kwestionariusz – po wypełnieniu odeślij go do mnie, a wówczas Twój projekt zostanie zrealizowany znacznie szybciej. Wszystkie niezbędne informacje zawrzesz w jednym miejscu, a ja się do nich łatwo i szybko ustosunkuję. Przeważnie czas oczekiwania na odpowiedź po odesłaniu formularza nie jest dłuższy niż 24 godziny.

Czy projektujesz strony internetowe?

Nie ukrywam, że projekty stron internetowych nie są tym, co najbardziej mnie kręci. Zdecydowanie wolę projektować logo, ulotki, a nawet katalogi z tabelkami! Nie znaczy to jednak, że mam jakąś awersję w stosunku do stron internetowych. Jeśli wahasz się czy zapytać o projekt strony dla siebie, pisz śmiało! Czasem potrzebna jest odmiana, a ja nie unikam wyzwań ani nie są mi obce tajniki projektowania www.

Czy kodujesz strony internetowe?

Zdarza się! Skontaktuj się ze mną i ustalimy szczegóły!

Jaką rozdzielczość będą miały pliki z logo, które dostanę?

Projekty logo tworzę w programie do grafiki wektorowej – Adobe Illustrator. Oznacza to, że pliki wynikowe można dowolnie skalować, czyli powiększać do bardzo dużych rozmiarów bez utraty jakości. Pliki poglądowe przesyłam w mniejszym rozmiarze, żeby miały rozsądną „wagę” (rozmiar w kilobajtach), ale nic nie stoi na przeszkodzie, bym je także przygotowała w większych wymiarach. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje preferencje. Pliki wektorowe są jednak najbardziej praktyczne i polecam pracować tylko z nimi, jeśli tworzysz projekt do druku. Każda osoba, której powierzysz logo wektorowe do przygotowania wydruku (chociażby w celu nadrukowania go na gadżetach reklamowych) bez problemu przeskaluje projekt do odpowiedniego rozmiaru.

Czy wystawiasz faktury VAT?

Oczywiście! Do każdego projektu wystawiam fakturę.

Czy przy zamówieniu logo mogę od razu zlecić też inne projekty?

Tak, napisz mi po prostu, czego potrzebujesz, a ja to wycenię i rozpocznę pracę nad spójną identyfikacją wizualną dla Ciebie i Twojej firmy.